AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Рим

null, Италија

Duration

3 Days

Group Size

30 People

Tour Type

Adventures Tour

Date

Jan 19' - Dec 21'

Min Age

10+

Pickup From

Airport

Програма на патувањето:
 

28.декември (среда) СКОПЈЕ - РИМ  

Состанок на групата на скопскиот аеродром во 17:15 часот. Лет за Рим W6 7757 во 19:15ч. Пристигнување во Рим во 21:00часот. Трансфер до хотелот Сместување и слободно време за индивидуални активности. Ноќевање. 
 

29.декември (четврток) РИМ (Римокатоличките катедрали и гробот на Св.Кирил)

Појадок. Панорамско разгледување на градот: Виа Венето, паркот Вила Боргезе, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот форум, Виа Дел Корсо, Колосеумот, мостовите на Тибар, црквата Св. Петар, Аурелијанските ѕидини на градот Рим... Можност за факултативна прошетка низ Рим со метро и посета на катедралите Сан Џовани Латерано, Санта Марија Маџоре, црквата Сан Пјетро ин Винколи, прошетката продолжува покрај Колосеумот (мала пауза за фотографирање) до црквата Сан Клементе каде ќе ги посетиме капелата и гробот на Св. Кирил...Вечерта препорачуваме прошетка низ познатиот боемски кварт Трастевере: Црквата Св.Марија ин Трастевере, посета на единствениот остров на Тибар, каде во минатото се појавила и првата Римска Населба. На островот можете да ја посетите црквата Св. Бартоломеј. Слободно време за вечера во некој од многубројните традиционални италијански ресторани во Трастевере.Ноќевање. 
 

30.декември (петок) РИМ - ВАТИКАН - НАВОНА

Појадок. Факултативна посета на Ватикан, еден од најголемите музејски комплекси во светот каде се изложени многубројни уметнички дела собрани од Римокатоличката црква низ вековите. Основач е папата Јулиј II во 1506г. Посета на Сикстинската капела, Ватиканските музеи, Рафаеловите соби, црквата Св.Петар... По разгледот, препорачуваме прошетка покрај Замокот на Ангелите и преку Мостот на Ангелите до плоштадот Навона, изграден врз темелите на Стадионот на Доминицијан од 1ви век. Познат и како уметничка четврт на Рим, плоштадот Навона е гордоста на барокот на градот Рим со скулптури и архитектонски дела од Џан Лоренцо Бернини и познатата фонтана Fontana dei Quattro Fiumi. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Попладне ви препорачуваме прошека по познатата Виа Дел Корсо (најпознатата шопинг улица), посета на фонтаната di Trevi, пред да продолжите понатаму незаборавајте да фрлите паричка, за да го обезбедите вашето враќање во Вечниот град. Имајте пријатна кафе пауза покрај познатите Шпански скали. Ноќевање.

 

31.декември (сабота) РИМ – ТИВОЛИ

Појадок. Факултативна посета на местото Tиволи. Прекрасната Villa D’Este и нејзината градина се наоѓаат на листата на светското културно наследство под закрила на UNESCO. Со импресивните петстотини фонтани, нимфи, пештери, игри со вода и музика, претставува копиран модел на најпознатите Европски градини во маниристички и барок стил. Враќање во Рим. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Прослава на Нова Година на некој од градските плоштади. Ноќевање.

 

01.јануари (недела) РИМ  - СКОПЈЕ 

Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно утро за индивидуални прошетки. Попладне трансфер до аеродромот во Рим. Лет за Скопје W6 7758 во 16:15ч. Пристигнување во Скопје во 18:00 часот. 


Цена на аранжманот во претпродажба:
Basic – основен пакет со 1 разглед = 499 € (30.938,00 мкд)
Superior - пакет со вклучени 3 разгледи = 559 (34.658,00 мкд)
Premium - пакет со вклучени сите разгледи = 609 € (37.758,00 мкд)РАЗГЛЕДИ И ПОСЕТИ - ПАКЕТОТ ВКЛУЧУВА/НЕ ВКЛУЧУВА:

- Организиран панорамски разглед на Рим:
BASIC √ (вклучено) | SUPERIOR √ (вклучено) | PREMIUM √ (вклучено)

- Посета на римокатоличките катедрали и гробот на Св.Кирил (без метро карта и влезница): 
BASIC (доплата 20| SUPERIOR √ (вклучено) | PREMIUM √ (вклучено)

- Посета на Ватикан (со метро): резервација, слушалки, локален водич и влезница:
BASIC (доплата 50) | SUPERIOR √ (вклучено) | PREMIUM √ (вклучено)

- Посета на Тиволи со превоз, локален водич и влезница:
BASIC (доплата 55) | SUPERIOR √ (доплата 55) | PREMIUM √ (вклучено)


Во цената е вклучено:

- Авионски превоз на релација: Скопје - Рим - Скопје (со Wizz Air) со вклучени аеродромски такси.

- Сместување во хотел *** од групацијата на http://raelihotels.it, на база 4 ноќевања со појадок

- Панорамски разглед на градот Рим со локален водич

- Рачна торба торба (20x40x30cm), максимум 8кг.

- Oрганизирани трансфери во Рим: аеродром - хотел - аеродром 

- Организација на аранжманот и придружник на патувањето
 

Во цената не е вклучено:

- Здравствено - патничко  осигурување 164мкд или 241мкд со Ковид покритие

- Туристичка такса: Хотел 3* - 4€ по лице / ноќевање, се наплатува на рецепција.

- Пријавен багаж до 20кг – информација во агенција

- Пријавен багаж до 32кг – информација во агенција

- Доплата за 1/1 соба – 130€

- Билети за превоз со метро 1,5€ по правец / 7€ дневен билет 

- Влезници за културно-историските споменици

 

НАПОМЕНА:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

Удобности

Преглед по соби

Превоз

Галерија

Location

Не успеавте да најдите тоа што го баравте ? Контактирајте не!